Про що мовчить українська вишиванка? Частина 2

ID:
1534
Количество прочтений:
2744
Последнее обновление:


Содержание:

До всеукраїнського Дня вишиванки, який у 2015 році святкуватимуть 21 травня, ми підготували для для Вас надзвичайно цікавий матеріал про елемент традиційного одягу нашого народу - вишиту сорочку. Про її важку, але захопливу історію читайте нашу попередню статтю. А зараз хочемо розповісти Вам дещо, чого Ви точно ще не знали: яке значення приховують  в собі старовинні орнаменти вишиванки.

Україночка у вишиванці
Переглянути фото в повному розмірі

Орнаменти вишиванок

Мотиви вишивки на сорочках відігравали важливе значення для наших предків, кожен з них мав своє сакральне значення. З роками символіка орнаментів змінювалася, проте техніка вишивання збереглася й донині. На сьогодні виділяють 3 групи орнаментів вишивок за мотивами:

  • геометричні, чи абстрактні;
  • рослинні;
  • тваринні (зооморфні).

Геометричні орнаменти

Найпоширенішими зображеннями на одязі, які притаманні всім слов'янським народам, є абстрактні фігурки: трикутники, ромби, кружечки, зиґзаґи, лінії, хрести, кожна з яких мала своє значення. Найважливішими з них були восьмикутна квітка (іноді розетка) та спіраль, що позначали дві головні стихії - Сонце і Воду. Такі символи наносили на дитячі сорочки, де вони були ніби оберегами батьківської енергії.

Геометричні орнаменти на вишиванках
Переглянути фото в повному розмірі

Хрестики та міні-свастики абстрактно зображають рух за сонцем, яке символізує добро і захищає від злих сил. А ромб із крапкою в центрі вишивали на чоловічих сорочках блакитними нитками: блакитний - символ повітря і небесної стихії, а ромб - родючості й чоловічої сили.

Рослинні орнаменти

Наші предки були значно ближчими до природи, ніж ми зараз. Тому і на одязі вони зображали ту красу, яку бачили довкола себе: виноград, хміль, барвінок, маки, кетяги калини, дубове листя тощо, хоч на перший погляд їх і не завжди легко розпізнати. Люди вірили, що рослини на вишиванках будуть для них оберегами та джерелами енергії: барвінок був символом нев'янучого життя, яблучне коло приносило любов. Про символіку квітів в українській вишивці ми уже розповідали раніше. Це цікаво знати кожному!

Рослинні орнаменти на вишиванках
Переглянути фото в повному розмірі

Тваринні орнаменти

Зображення тварин на сорочках - це найбільш індивідуалізований вид орнаментів. Кожна майстриня вишивала фігурки тварин так, як їх бачила саме вона, хоча загальні вимоги до композиції все-одно зберігалися. Найчастіше зображали коня, зайця, рибу, серед птахів - сову, голуба, зозулю, півня, серед комах - метеликів, мух, павуків, летючих жуків. Іноді на вишиванках можна було побачити різні вигадливі сплетіння, наприклад, вовчі зуби, луску коропа, воляче око, роги барана тощо.

Тваринні орнаменти на вишиванках
Переглянути фото в повному розмірі

Символіка кольорів

Не менш важливе значення в символіці української вишиванки мали кольори:

  • червоний - світло і любов;
  • чорний - смуток, але і захист від злих сил;
  • блакитній - колір неба;
  • жовтий - символ місяця, зірок, врожаю;
  • коричневий - родючість землі;
  • зеленій - колір весни й нового життя.

Вишиванки фото
Переглянути фото в повному розмірі

Географічні особливості національного одягу

Україна - велика, її населення від сходу до заходу має свої культурні та етнографічні особливості, унікальні риси, поєднані, однак. спільною історією та менталітетом. Тому і не можна сказати, що техніки вишивання, орнаменти і їхня символіка були всюди однаковими. Наприклад, на Полтавщині сорочки вишивали переважно білими нитками, на Поліссі переважають геометричні фігури - ромби, які вишивали червоними нитками, на Київщині любили зображати грона винограду, хміль та інші геометризовані рослини.

Проходять роки, деякі традиції забуваються, територіальні відмінності вишиванок стають умовними, але сама вишиванка набуває дедалі більшого поширення та визнання. Сьогодні їх носять не лише в Україні, а й закордоном, на знак солідарності з нами. Відомі світові модельєри використовують українські мотиви у колекціях одягу, популяризуючи таким чином українську культуру в усьому світі.

Знаменитості у вишиванках
Переглянути фото в повному розмірі

Ось скільки таємниць приховують наші чарівні вишиті сорочки. Вони є уособленням нашої багатої культури, нашої народності, нашого українського колориту.

Тому, де б Ви не були 21 травня, одягніть вишиванку! Вшануйте звичаї нашого народу. Україна в кожному з нас!

Недавние публикации 21 травня Україна відзначає День вишиванки! Частина 1
Десятка найгарніших патріотичних графіті Києва
Дата публикации:
Автор:
Легка Катерина
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)