Українські письменники: Ліна Костенко

ID:
1328
Количество прочтений:
651
Последнее обновление:


Содержание:

Українські письменники: видатні жіночі постаті

Початок весни багатий на цікаві свята, і вже 3 березня у всьому світі відзначається День письменника, і українські письменники – яскраві представники цієї «касти» суспільства. Україна – надзвичайно талановита нація, і наша творча еліта широко відома по всьому світу. Напередодні свята 8 Березня хочеться згадати жінок, які зробили значний внесок у культурне життя нашої країни. Ольга Кобилянська, Марко Вовчок, Оксана Забужко, Марія Матіос – всі вони творили нашу літературну історію.


Переглянути фото в повному розмірі

Але найяскравішою зіркою на небосхилі  досі сяє постать Ліни Костенко, якій цього року 19 березня, виповнюється 85 років. Саме вона, письменниця-шістдесятниця, поетеса, яка довгий час була виключена з радянського літературного життя, і сьогодні продовжує відкривати нам очі на прописні істини. Вона, з притаманною їй жіночою мудрістю, вміло балансує на межі тонкого ліризму і безжальної критики.


Переглянути фото в повному розмірі

Біографія Ліни Костенко

Мабуть, не варто багато говорити про біографію письменниці, адже вона давно стала в літературі мало не хрестоматійною постаттю. Загалом її творчий шлях можна розділити на декілька відрізків:

1930-1936рр. – дитинство у селі Ржищеве на Київщині.

1936-1946рр. – шкільні роки юної Костенко, яке пройшло у воєнному Києві. Вже тоді, в окопах, майбутня поетеса написала свій перший твір. Донька «ворога народу» вперше зустрічається з режимом, і вирішує йти проти нього зі Словом;

1946 – 1961рр. – шлях творчого становлення Ліни Костенко: від публікації першого вірші, до виходу трьох віршованих збірок «Проміння землі», «Вітрила», «Мандрівки неба»;

1962-1977рр. – заборона на творчість. Радянська влада розкритикувала сміливу, провокаційну збірку «Зоряний інтеграл» і наклала «німе вето» аж на 15 років. За цей час написані «Маруся Чурай», «Берестечко» та сотні шедеврів поетичної класики. Поетеса не підтримує режим, виступає проти арешту української інтелігенції, приходить на слухання В’ячеслава Чорновола і… пише;


Переглянути фото в повному розмірі

1977-1980рр. – знищення «стіни мовчання». Вихід трьох поетичній збірок («Над берегами вічної ріки», «Неповторність», «Сад нетанучих скульптур») та роману у віршах «Маруся Чурай»;

1987р. – отримання Державної премії ім. Т. Г. Шевченка за роман «Маруся Чурай» та збірку віршів «Неповторність»;

1994р. – премія ім. Ф. Петрарки за книгу італійською мовою. «Інкрустації» - світове визнання генія письменниці, адже Консорціум венеціанських видавців відзначає лише найвидатніших письменників сучасності.

1998р. – Світовий конгрес українців нагородив письменницю медаллю Святого Володимира;

2000р. – поетеса стала першим лауреатом Міжнародної  літературно-мистецької премії ім. О. Теліги;

2010р. – вихід культового твору «Записки українського самашедшего».


Переглянути фото в повному розмірі

Історія кохання Ліни Костенко

Любовна лірика Костенко вражає своїм ліризмом. То хто ж вони, чоловіки, які змусили її так гостро відчувати присутність цього «Божества» у світі? Про це відомо доволі мало.

Першим коханням видатної письменниці став її однокурсник у Московському літературному інституті Єжи Ян Пахльовський. Вони ніколи не були одружені, проте мали доньку – один з найбільших скарбів поетеси. Його вплив на творчість був значним, адже завдяки цьому в її мові з’явились полонізми. Ніхто не знає, чому вони розлучилися, проте ця втрата стала для Ліни Костенко дуже болючою. В її творчому доробку є декілька щемких поезій, які приходяться на період їх розставання.

Її другий чоловік – заслужений діяч мистецтв України Василь Цвіркунов, з яким письменниця та поетеса прожила понад 25 років. У письменниці є два скарби, двоє дітей - донька та син.


Переглянути фото в повному розмірі

Записки українського самашедшого

Саме остання книга письменниці викликала шалений резонанс серед населення України, цей гостро-критичний, актуальний роман, розкриває усі реалії українського народу.

Не хочеться багато говорити про очевидні речі. Ми даємо змогу читачеві самому визначити, що ж це за роман. А для прикладу, народимо деякі, найцікавіші цитати:

  • «Свобода справді є. Пиши що хочеш. В тюрму не посадять, у психушку не запроторять. Але можуть убити.»
  • «Коли держава говорить кийками, сперечатися з нею важко.»
  • «Коли починається смерть культури, настає культура смерті.»
  • «Деінде журналістів стріляють, переслідують, кидають до в'язниць, а в нас тенденція більше до повішення, до шантажу, до убивства в темну, бейсбольними битами. У випадку Ґонґадзе - до відрубання голови. Так що якби який сучасний Бенвенуто Челліні, то тепер він мав би створити не Персея з мечем і головою Медузи, а бравого правоохоронця з сокирою у правій руці і головою журналіста у лівій.»
  • «Жах не в тому, що щось зміниться, - жах у тому, що все може залишитися так само.»


Переглянути фото в повному розмірі

То хто ж Вона, ця нескорена жінка? Як може бути, що її лірика торкає найпотаємніші струни душі, а гостре слово ріже, гірше ножа? Лише так може відчувати свідомий українець, лише так може жити вільна українська душа.

Наші жінки – неймовірні, і це визнано у всьому світі. Українки – найгарніші та найрозумніші, найласкавіші та наймудріші! Давайте говорити їм про це частіше. Нехай за допомогою квітів, адже це мова, що говорить до серця! Квіти на 8 Березня стануть чудовим визнанням та подякою Вашій коханій!

Недавние публикации Культурна програма для киян та гостей столиці на 8 Березня і не тільки
Тарас Шевченко: невідомі іпостасі Пророка
Дата публикации:
Автор:
Віталіна Меллертах
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)