Символізм рослинного світу в українській культурі

ID:
1746
Количество прочтений:
1162
Последнее обновление:


Содержание:

Народні символи – це святиня кожного народу! Саме тому ми вирішили розповісти ще більше цікавої інформації про значення флори на українській землі. У попередній статті Ви можете дізнатись, які рослини оберігають, а які – надають красу та здоров’я. Повірте, Україні є чим здивувати!

Соняшник

Соняшник
Переглянути фото в повному розмірі

У минулі часи соняшник - символ сонця, праці та достатку, посідав значне місце в українській культурі. Люди прикрашали квітами домівки та паркани, зображували бутони у картинах, а також вишивали зображення рослини на одязі. Соняшник настільки міцно поєднаний з Україною, що важко повірити в те, що він прийшов до нас із чужоземних країн. Так, у 18-му столітті Христофор Колумб повертався з Північної Америки в Європу, а на борту мореплавець перевозив чарівну рослину-сонце. Саме таким чином скарбничка української символіки поповнилась на ще одну енергетично сильну квітку. До речі, з самого початку соняшник вирощували лише для декоративного оформлення подвір’я. 

Мальва

Мальва
Переглянути фото в повному розмірі

Ці квіти вважаються одними з найдорожчих для всіх українців! Мальви символізують любов до рідної землі, і не було жодної домівки, де б Ви не побачили цієї рослини. Українці вірили, що якщо взяти з собою квіти у подорож, то мандрівник обов’язково повернеться на Батьківщину.

Калина

Калина
Переглянути фото в повному розмірі

«Без верби та калини нема України» - так говорить народна мудрість! Мабуть, калина вмістила в себе всю символіку українського народу. Чому ж саме ця рослина? Напевно, через свою красу, через лікувальні властивості та палкий червоний колір. Навіть узимку калина не підкорюється сильним морозам, так само, як українці залишаються незламними та нескореними в тяжкі часи.


Рекомендуємо: "Калина - образ України"


Деревій

Деревій
Переглянути фото в повному розмірі

Український вінок – це справжній оберіг від всього лихого, адже стільки квітів-символів зібралось в одному місці. Найпочесніше місце в ньому посідає саме деревій.  У народі ці квіти називають деревцем. Для українців рослина є символом нескореності, адже де б не проріс деревій він завжди зацвітає.

Рута

Рута
Переглянути фото в повному розмірі

У різних країнах ці квіти символізують зовсім протилежні поняття. Для українців рута – це символ дівочості, цнотливості та очищення, а для інших європейських країн – символ горя, смутку та нерозділеного кохання. Мешканці Поділля зашивали рослину у подушки, щоб захистити себе від кошмарів, а мати садила квіти на могилі сина, аби люба дівчина ніколи його не забувала. 

Безсмертник

Безсмертник
Переглянути фото в повному розмірі

Квіти безсмертника символізують здоров’я та довговічне життя. З цієї рослини знахарі робили лікувальні настоянки, й по сьогоднішній день вона використовується в оздоровчих процедурах. Дуже часто українці плели віночки із безсмертника лише для того, аби втамувати головний біль. 

Ряст

Ряст
Переглянути фото в повному розмірі

Дуже цікавий звичай, пов’язаний з рястом, зберігся в нашій культурі. У перші дні цвітіння рослини усі збігалися в ліс, аби потоптати ряст, промовляючи:

Топчу, топчу ряст, ряст.
Бог здоров’я дасть, дасть.
Дай, Боже, діждати,
Щоб на той рік топтати.

Українці вважали, що якщо вони будуть духовно поєднанні з природою, то Бог їм дасть здоров’я та сил.

Чебрець

Чебрець
Переглянути фото в повному розмірі

У народі ходить ще така назва чебрецю – «Богородицька трава». Використання чудо-рослини було найрізноманітнішим:

  • З квітів виготовляли особливий напій, який приймали на Зелені свята, аби пом’янути небіжчиків.
  • У давнину тогочасні волхви використовували чебрець (євшан-зілля) під час богослужіння. Вони вірили, що якщо обкурювати спаленною рослиною приміщення, то це принесе добробут та щастя у домівки людей.
  • Квіти чебрецю брали у походи, як згадку про рідний край.
  • Молоді дівчата використосовували рослину для привороту хлопців, а вагітні жінки протирали шкіру живота настоянкою, щоб захистити майбутню дитину від злих духів.

Любисток

Любисток
Переглянути фото в повному розмірі

У народі ходять повір’я, що з любистку дівчата готували зілля, яким причаровували місцевих юнаків, а також носили квіти під пахвою, щоб сподобатись коханому. Саме цим й пояснюються інші назви рослини – любчик та приворотне зілля. Дійсно, якщо розтерти листочки рослини, то можна відчути п’янкий аромат прянощів. У любистку ще багато корисних властивостей. Ним і рани лікують, і волосся відваром полощуть, і обличчя протирають – щоб хлопці любили. 

Ромашка

Ромашка
Переглянути фото в повному розмірі

З давніх часів й по сьогоднішній день квіти ромашки використовують у гадані за принципом «любить - не любить». Завдяки її ніжній структурі ромашку називають рум’янцем та рум’янком. Рослину дуже часто використовують у медицині. Лікарі призначають ромашку для покращення слуху та зору, при малярії та жовтянці, а також для приготування купелю.

Українські традиції дуже цікаві та різноманітні. Не забувайте про них та пам’ятайте, адже це наше минуле, це наше сьогодення, а також майбутнє! 

Недавние публикации Українські фестивалі, про які мало хто чув (Частина 1)
Дата публикации:
Автор:
Султанова Юлія
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)