Українське весілля: традиції та обряди

ID:
1418
Количество прочтений:
3273
Последнее обновление:


Содержание:

Весілля навесні

Весна – найкраща пора для святкування весілля, адже час це розквіту природи, а з нею зміцнюються і почуття. Сучасна весільна мода диктує тенденції європейського святкування, але з року в рік все більше пар вирішують прислухатись до своїх традицій і влаштувати справжнє обрядове українське весілля. Українське вишите вбрання, свати, рушники, правила святкування – все це наповнено символом та сакральним значенням.

Яке ж воно – справжнє українське весілля? Перш за все, треба знати, що це одне з найвеличніших свят у нашій культурі. Тому його святкуванню приділялось уваги. Основу цих обрядів складає християнство, тому від епохи до епохи ці традиції зберігались незмінними. З яких же етапів складається традиційна українська церемонія?

Українське_весілля
Переглянути фото в повному розмірі

Обряди та традиції весілля на Україні

1. Старости

Сьогодні ці учасники весілля – офіційні свідки. Частіше всього це хресні батьки (по одному від кожної сторони). Саме вони проводять усю церемонію, і саме вони тримають ікони Діви Марії та Ісуса в церкві. Ці ікони потім заносяться до нового дому молодят, де вони стають символом духовного єднання родини.

Раніше, коли старости виконували функції сватів, до їх кола обирали лише найповажніших громадян, щоби батьки дівчини дали згоду на шлюб.

Статрости_на_весіллі
Переглянути фото в повному розмірі

2. Благословення

На відміну від розповсюджених міфів, благословення у батьків не в день заручин, а в день вінчання. Відбувається це у домі нареченої. Пара стає на вишитий рушник, а старости тримають у цей час ікони, загорнуті у золоті рушники. Батьки мусять благословити пару, бажаючи їм довгого, щасливого, заможного і здорового подружнього життя. Символом нової родини, двох половин одного цілого, стає коровай, який батьки тримають у руках.

Благословення_молодих
Переглянути фото в повному розмірі

Важливим етапом приготування до весілля є прикрашання молодої. Подружки нареченої приходять ранком, щоб допомогти їй підготуватись до церемонії. У волосся вплітаються квіти, але не будь-які, а лише ті, що символізують добро, чистоту і долю. Коси дівчини вкладаються короною, а зверху одягається вінок з фатою(докладніше про символіку українського вінка можна прочитати тут). Подружки нареченої теж одягають на голови вінки.

Прикрашання_нареченої
Переглянути фото в повному розмірі

3. Церемонія

На відміну від західних європейських традицій, батько не «видає» заміж свою доньку. В наших обрядах головна запорука міцного життя – єдність. До церкви наречений та наречена заходять рука об руку, як добровільні і рівноправні учасники церемонії. Історично склалося, що вся процесія відбувається у формі української пісні. Основою для цього є слова святого Августина Блаженного: «Хто співає – той молиться двічі».

Весільні_гуляння
Переглянути фото в повному розмірі

4. Обряд вінчання

Перед входом до храму обоє шлюбних говорять священику, який їх зустрічає, про добровільність свого рішення. Обряд починається вже з цих хвилин. Далі панотець освячує обручки і надягає їх на пальці подружжя (на праву руку). Перед вівтарем стелиться вишитий рушник, що є знаком достатку, буквально того, що «молоді не стоятимуть на голій землі». Надалі цей рушник використовується в побуті для прикрашання домашніх ікон чи Великоднього кошика. Традиція ступати на весільний рушник збереглася у всіх сучасних традиціях: це знаменує головування у сім’ї. Проте старі мудрі люди говорять, що чоловік – голова, а жінка – шия: куди шия поверне, туди голова і подивиться.

Вінчання
Переглянути фото в повному розмірі

Під час вінчання обов’язково треба дотримуватись певних етапів церемонії:

  • зв’язування рук (єдине ціле);
  • спільна чаша (одне життя, поділене порівну);
  • свічки (єднання променем світла);
  • коронація (шлюб перед Господом, корони (вінки) - символи любові, чистоти і родючості)

Вінчання_в_церкві
Переглянути фото в повному розмірі

5. Весільний прийом

Починається усе із зустрічі з батьками, які тримають дари для нової родини: хліб, сіль, воно і мед. Лише після того, як подружжя поєднується у весільному тості, тамада запрошує гостей до зали.

Основою традицій є коровай. Це і привітання, і побажання, і солодке, і життєво необхідне. Раніше коровай випікався усіма сільськими жінками, в знак підтримки нової пари. Також на цьому хлібові мають бути символи подружнього життя: два голуби – пара, соснові шишки означають родючість, інші прикраси символізують друзів та підтримку. У центрі розташовується дерево життя, як ознаменування нового дерева сім’ї, а оточений коровай барвінковим віночком – своєрідним оберегом любові та чистоти стосунків. Кладеться коровай на рушник на видному місці.

Весільний_прийом
Переглянути фото в повному розмірі

6. Зняття фати

Вкінці вечора чоловік чи свекруха знімають з її голови фату і надягають хустку, як знак того, що вона вже заміжня. З цього часу заміжня жінка вже не може носити вінок. Дружина по черзі надягає свій вінок з фатою на голову подружкам, щоб і вони знайшли свою пару.

Зняття_фати
Переглянути фото в повному розмірі

7. Поправини

Весілля в Україні святкується довго – від трьох днів до тижня. Наступного дня після весілля батьки наречених пригощають усіх гостей свята обідом. Таким чином вони вітають молодих з їх першим днем подружнього життя. Ця традиція зберігається і до сьогодні. 

Другий_день_весілля
Переглянути фото в повному розмірі

Ось таке воно, традиційне українське весілля! Нехай традиції та обряди нашого народу бережуть Ваше подружнє життя!

Недавние публикации Страсний тиждень: символіка останньої седмиці Великого Посту
Великодні традиції України
Дата публикации:
Автор:
Віталіна Меллертах
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)